Dlaczego chrapiemy i jak skutecznie się z tym uporać?

adult-1822498_960_720

Chrapanie potrafi zniszczyć nam całą przyjemność ze spania. O ile my – chrapiąc – go nie odczuwamy, o tyle osoby, które śpią z nami, często skarżą się na nasze dolegliwości. Skąd jednak bierze się problem z chrapaniem? I czy istnieje możliwość wyleczenia się z niego?

Mówi się, że z wiekiem coraz więcej z nas chrapie. Jest to prawda. Przecież im starsi jesteśmy, tym nasze tkanki miękkie w gardle są bardziej wiotkie. Jak jednak działa cały „mechanizm” chrapania? Co na niego wpływa? Jak biologicznie podejść do tego problemu?

CHRAPANIE – PRZYCZYNY

W chrapaniu głównie chodzi o to, że powietrze nie może w sposób swobodny przepłynąć przez nasze górne drogi oddechowe. Zatrzymują je różne elementy budowy naszego układu jamy ustnej oraz przełyku. Przede wszystkim podczas pobierania powietrza nasze wiotkie części gardła zaczynają drgać i powodują powstawanie tego nieprzyjemnego, znanego wszystkim dźwięku.

dlaczego-chrapiemy-i-jak-skutecznie-sie-z-tym-uporac

Przyczyn chrapania można upatrywać się wielu. Najczęściej jednak dotyczą one konkretnych uchybień w budowie naszych górnych dróg oddechowych. I tak możemy mówić tu między innymi o przerośnięciu języczka czy migdałków, przekrzywieniu przegrody nosowej czy zwiotczeniu podniebienia miękkiego. Czasem jednak chrapanie wywołać może niedrożność nosa czy obecność polipów. Niezależnie od przyczyny, warto przemyśleć profesjonalne leczenie chrapania.

Dlaczego?

CHRAPANIE – KONSEKWENCJE

Wydawać by się mogło, że chrapanie to zabawna, niegroźna dolegliwość, z którą można żyć. W gruncie rzeczy nie powinno jej się bagatelizować. Może okazać się bowiem, że nieleczone chrapanie doprowadzi do powstania tak zwanego bezdechu sennego. Polega on na spaniu bardzo płytkim i poprzerywanym. Śpimy tylko powierzchownie i często się budzimy. W efekcie w ciągu dnia jesteśmy niewyspani, a przez to drażliwi, zmęczeni, nie możemy się skoncentrować, a nasz pociąg seksualny spada.

Można jednak temu wszystkiemu zaradzić.

woman-506120_960_720

CHRAPANIE – JAK WYLECZYĆ?

Istnieją różne metody walki z chrapaniem. Są one jednak doraźne i działają tylko chwilowo. Poradniki internetowe tłumaczą kolejne propozycje pozbycia się tej niemiłej dolegliwości. Czy nie lepiej jednak pozbyć się tego problemu raz na zawsze i zagwarantować sobie spokojne noce, bogate w wartościowy sen i służące przede wszystkim wypoczynkowi?

Okazuje się, że istnieje skuteczny zabieg pozwalający pohamować skłonności do chrapania. Mowa tu o radiochirurgii Ellmana, która stanowi najdelikatniejszą metodę chirurgiczną. Nie jest bowiem inwazyjna i nie używa skalpela. Polega ona na skierowaniu fal dokładnie tam, gdzie pojawia się przyczyna chrapania. Dzięki temu w miejscu odpowiedzialnym za dolegliwość wytwarzają się blizny, które hamują chrapanie.