Jak rosną rzęsy? Na czym polega cykl ich rośnięcia i wypadania?

jak-rosna-rzesy-na-czym-polega-cykl-ich-rosniecia-i-wypadania-1

Każda z nas chciałaby mieć piękne, lśniące i długie rzęsy. Dbamy o nie na różne sposoby – używamy odżywek, zdrowo jemy, nie stosujemy niebezpiecznych kosmetyków. Czy jednak zastanawiałyśmy się kiedyś, w jaki sposób rzęsy odrastają i ile zajmuje im to czasu?

Okazuje się, że wpływ na szybkość rośnięcia rzęs i włosów mają nie tylko nasze geny, ale również sposób, w jaki żyjemy. Im organizm jest w korzystniejszej kondycji, tym rzęsy regenerują się szybciej, a mieszki włosowe potrzebują mniej czasu na rozwinięcie cebulki.

Rzęsy – tak samo jak włosy – rosną według trzech faz. Wśród nich można wyróżnić obco brzmiące nazwy: anagen, katagen i telogen. Dziś wyjaśnimy, czym charakteryzuje się każda z nich.

Katagen – kiedy rzęsa umiera

okoJak powszechnie wiadomo – rzęsy posiadają swój cykl życiowy. Żeby mógł on w pełni istnieć – włoski muszą umierać i wypadać. Fazę tę nazywamy katagenem. Podczas niej rzęsy odczepiają się od skóry i wypadają. Ma to miejsce za sprawą zaniku brodawki w powiece, która utrzymywała rzęsę przy „życiu”. Warto wiedzieć, że niekoniecznie rzęsa w fazie katagenu musi sama z siebie wypaść. Często bowiem bywa tak, że trzyma się ona jeszcze przez pewien czas i dopiero poruszenie jej powoduje usunięcie włoska. Faza katagenu trwa około 14-21 dni.

Telogen – kiedy czekamy na nową rzęsę w miejscu starej

Telogen jest fazą następującą po katagenie. Możemy tu mówić o pewnego rodzaju okresie oczekiwania na to, by mieszek włosowy znowu zaczął wytwarzać cebulkę, z której wyrośnie nowa rzęsa. Czas trwania telogenu jest czasem indywidualnym dla każdego człowieka – zależy bowiem od kondycji naszego organizmu, genetyki, a także poziomu odżywienia powiek oraz mieszków. Mówi się jednak, że średni czas, jakie należy odczekać, aby nowa cebulka pojawiła się w mieszku i wypuściła włosek, wynosi około… 3 miesięcy!

Anagen – kiedy rzęsa rośnie i „dojrzewa”

rzęsy u małego dzieckaAby nasze koło cykliczne się zamknęło, brakuje nam tylko fazy wzrostowej rzęsy, kiedy to organizm poprzez krążenie oraz dostarczanie włoskom substancji odżywczych utrzymuje rzęsę na powiece i pozwala jej się wydłużać. Zdania na temat długości trwania anagenu są wśród naukowców podzielone. Niektórzy przyjmują, że trwa ona około 1-1,5 miesiąca, inni zaś wydłużają go do 2-3 miesięcy. Warto w tym czasie używać dodatkowo odżywek do rzęs, które pozwolą nam jeszcze dłużej utrzymać zdrowe rzęsy na swoim miejscu.

 


artykuł powstał przy współpracy z https://www.amazinglashes.pl